Długoterminowe programy oszczędnościowe

Konto rodzinne – dla kogo?

Wraz z wprowadzeniem przez rząd programu 500+ powstało wiele problemów związanych z ochroną środków z samego programu, ale i zasiłków wypłacanych przez ośrodki pomocy społecznej, przed egzekucjami komorniczymi. Nowelizacja ustawy prawo bankowe, w odpowiedzi na potrzeby beneficjentów, wprowadziła możliwość założenia Konta Rodzinnego w bankach komercyjnych. Każda osoba fizyczna otrzymująca zasiłki rodzinne, świadczenie czy zasiłek pielęgnacyjne, zasiłek opiekuńczy, dla opiekunów, świadczenia z funduszu alimentacyjnego czy inne zasiłki z pomocy społecznej może założyć konto, na które ww. środki będą wpływały i będą wolne od wszelkich działań egzekucyjnych.

Konta tego typu posiadają w ofercie wszystkie liczące się na rynku banki komercyjne. Posiadaczem rachunku może być osoba fizyczna, uprawniona do świadczeń z pomocy społecznej i która udokumentuje to prawo. Niezbędne będzie także wskazanie numerów rachunków organów, z jakich będą wpływały zasiłki. Wszystkie konta, niezależnie od banku są bezpłatne dla otrzymujących świadczenia rodzinne. Nie kosztuje ani prowadzenie rachunku, ani nie są pobierane żadne opłaty za założenie rachunku, wydanie karty płatniczej i wypłaty z bankomatów banku. Oczywiście te konta nie mogą zostać zajęte przez organy egzekucyjne, gdyż wszelkie świadczenia na nie wpływające są z mocy praw zwolnione spod egzekucji.

Konto nie jest obowiązkowe, ale choćby z racji ochrony przed egzekucją warto rozważyć jego założenie, pobierając zasiłki rodzinne i inne. Nie poniesiemy w związku z tym żadnych opłat, a zabezpieczymy środki na potrzeby bieżące. Do tej pory trudno było „odkręcić” postępowanie egzekucyjne z rachunku bankowego, wszczęte przez komornika czy inne organy, a z pewnością zajmowało to dość dużo czasu. Wiele rodzin korzystających ze wsparcia ośrodków pomocy społecznej nie mogło funkcjonować bez dostępu do pieniędzy, które często stanowiły podstawowe źródło dochodu.

Polecane zestawienia finansowe (Finansiero.pl):
Karty kredytowe porównanie marzec 2024
Kredyty gotówkowe porównanie marzec 2024
Kredyty hipoteczne porównanie marzec 2024
Lokaty online porównanie marzec 2024