Niezależni doradcy kredytowi

Oszczędzanie pieniędzy – 7 rad do zastosowania JUŻ TERAZ

Oszczędzanie pieniędzy nie jest ani przyjemne, ani łatwe. Dlatego też większość osób szuka wymówek i przedłuża moment, w którym zaczynają oni zaciskać pasa. Często okazuje się, że jest już za późno i że stosując poniższe rady, mogli przez kilka lat zaoszczędzić ogromne sumy.

Oto siedem rad, które są kluczowe jeśli ważne jest dla nas oszczędzanie pieniędzy:

1. Nie kupuj dużego domu (ani dużego mieszkania), a jeśli już takie masz, zastanów się nad jego zamianą na mniejsze (dodatkowo możesz jeszcze na tym zarobić). Oszczędzanie pieniędzy mieszkając w dużym pomieszczeniu jest bardzo trudne. Koszty ogrzewania, wykończenia takiego domu, meble, większe wydatki na środki czystości i więcej napraw to tylko niektóre minusy dużych powierzchni.

2. Nie kupuj dużego i „modnego” samochodu. Raczej skup się na tym aby Twoje auto zużywało mało paliwa – to kluczowa sprawa jeśli ważne jest dla Ciębie oszczędzanie pieniędzy. Dobrą wiadomością jest też to, że samochód, który mało pali, jest zazwyczaj tańszy.

3. Nie przesadzaj z liczbą zwierząt domowych. Miło jest mieć w domu psy i koty, ale koszt ich utrzymania jest dość spory (chyba, że chcesz, aby żywiły się one wyłącznie tanią karmą z hipermarketów). Weź to pod uwagę, gdy rodzina zaproponuje Ci kupno zwierzaka. Nie chodzi oczywiście o to, aby oszczędzanie pieniędzy stało się w Twoim życiu celem numer 1 i abyś z tego powodu w ogóle rezygnował z posiadania zwierząt, ale czy naprawdę musisz mieć kilka psów i kotów?

4. Nie wyprowadzaj się daleko za miasto, a jeśli już tam mieszkasz, sprawdź czy istnieje możliwość powrotu do miasta lub zamieszkania tuż przy nim. Jeśli codziennie musisz dojeżdżać do pracy, tracisz pieniądze na benzynę, czas na dojazd i energię do działania.

5. Nie wybieraj się na zakupy po kilka drobiazgów. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest robienie zakupów co jakiś czas w większych ilościach. Jeśli oszczędzanie pieniędzy jest dla Ciębie ważne, miej zawsze ze sobą listę z zakupami. Unikniesz w ten sposób kompulsywnych zakupów i „przydasiek”.

6. Wybieraj się trochę rzadziej na wakacje niż do tej pory. Jeśli wyjeżdżasz gdzieś na dłużej 2 razy w roku – spróbuj jeździć tylko raz. Jeśli raz – spróbuj jeździć co 2 lata. Możesz sobie przedłużyć taki wypad. Lepiej bowiem jechać gdzieś na 4 tygodnie niż 2 razy na 2 tygodnie. Odpadają wtedy koszty jednego dojazdu i jednego przyjazdu.

7. Przeanalizuj dokładnie wszystkie swoje stałe opłaty i abonamenty. Prawie na pewno możesz zapłacić mniej za OC, AC, ubezpieczenie na życie, telefon komórkowy i stacjonarny, Internet, telefon, telewizję kablową, telewizję cyfrową czy prąd. Wybierz optymalne pakiety, zrezygnuj z tego na co i tak nie masz czasu. Oszczędzanie pieniędzy na rachunkach może pozwolić Ci zachować nawet kilka tysięcy złotych rocznie.

Polecane zestawienia finansowe (Finansiero.pl):
Karty kredytowe porównanie listopad 2024
Kredyty gotówkowe porównanie listopad 2024
Kredyty hipoteczne porównanie listopad 2024
Lokaty online porównanie listopad 2024