Przyznanie kredytu hipotecznego w pigułce
Chyba każdy człowiek chciałby „mieszkać na swoim” – w szczególności dotyczy to młodych ludzi u progu samodzielności oraz młodych par, niechętnych do mieszkania z rodzicami czy teściami. Najczęściej jedynym sposobem na własne „cztery kąty” jest kredyt hipoteczny. Warto wiedzieć więc, jak wygląda w praktyce przyznawanie takiego kredytu i na co trzeba zwracać uwagę w trakcie starań o pożyczkę.
Najważniejszą sprawą w podjęciu decyzji o podjęciu kredytu jest wybór banku, a zaraz potem określonej oferty. Aktualnie banki w pogodni za klientem zazwyczaj oferują wiele różnych możliwości i promocji. W gąszczu tych ofert znajdzie się wiele opcji i parametrów, które ostatecznie wpływają na całokształt kredytu hipotecznego. Dlatego też już na początku trzeba zdać sobie sprawę z podstawowych warunków jakie musi spełniać określona oferta. Rzecz jasna najważniejszymi czynnikami, jakie interesują kredytobiorcę są: wysokość kredytu – mówiąc krótko, suma pieniędzy jaka potrzebna jest na dany zakup; oraz wysokość opłat – czyli raty adekwatne do możliwości zainteresowanego. Nie bez znaczenia jest też oczywiście długość spłaty kredytu oraz opcje dodatkowe, takie jak ubezpieczenie, koszt wcześniejszych spłat czy prowizja. Warto skorzystać z przepastnej skarbnicy, jaką jest Internet. Bez problemu znaleźć można wszelakie rankingi oraz informatory, pozwalające zawęzić wybór do kilku najlepszych opcji. Bardzo przydatnymi narzędziami przy podejmowaniu decyzji są tzw. symulatory, programy pozwalające na bazie wprowadzonych danych, prześledzić całą drogę przez spłacany kredyt i niejako wizualnie przekonać się o korzyściach z wyboru takich czy innych rodzajów rat lub w przypadku kredytów walutowych – najlepszej waluty.
Po wyborze banku przychodzi czas na skompletowanie wszystkich niezbędnych dokumentów, jakich bank będzie wymagał w procesie rozstrzygania wniosku o przyznanie kredytu. Na dzień dzisiejszy, praktycznie we wszystkich bankach konieczne będzie przedstawienia dokumentów tożsamości, zaświadczeń o wysokości zarobków, celu uzyskania kredytu oraz całej dostępnej dokumentacji nieruchomości oraz danych o istniejących już zobowiązaniach kredytobiorcy. Jest to chyba najbardziej czasochłonna część całej operacji. Niemniej jednak, przedstawienie kompletu wymaganych dokumentów jest koniecznością i nie da się w żaden sposób obejść tej procedury. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest szczegółowe rozeznanie w kwestii tego, jakie zaświadczenia są niezbędne i złożenie ich wszystkim wraz z wnioskiem – przyspieszy to znacznie postępowanie.
Po złożeniu wniosku oraz potrzebnych dokumentów, bank wydaje decyzję kredytową. Może być ona aprobująca lub odmowna. Decyzja pozytywna zawiera w sobie wszystkie przyjęte parametry kredytu – prowizję, ubezpieczenia i oprocentowanie, a także odnosić się może do dodatkowych warunków jakich wymagać może bank jeszcze przed podpisaniem umowy (np. dodatkowe zaświadczenia) lub przed wypłatą lub po wypłacie kwoty kredytu na konto klienta. Ważne jest to, że sama decyzja kredytowa nie jest w żaden sposób zobowiązująca – jej wydanie nie jest jednoznaczne z podpisaniem umowy kredytowej. Oznacza to, że w tym momencie, klient ma jeszcze możliwość negocjacji warunków.
Dopiero podpisanie właściwej umowy kredytowej jest w pełni wiążące. Czasami nie warto jednak się spieszyć – kredyt hipoteczny jest sprawą na tyle długoterminową i poważną, że warto sprawdzić wszystkie zapisy umowy oraz wyjaśnić ewentualne niejasności przed ostatecznym jej podpisaniem. Jeżeli wszystko jest w porządku – po złożeniu podpisu i wpłaceniu wymaganych opłat i prowizji – cieszyć się pieniędzmi przelanymi na podany w umowie numer rachunku. Pozostaje jeszcze kwestia dostarczenia odpisu księgi wieczystej – co trwać może nawet kilkanaście tygodni. Złożenie tego odpisu zwalnia od obowiązku opłacania ubezpieczenia pomostowego, co jest niebagatelną sumą.
Dokładna analiza, zgromadzenie niezbędnych papierów oraz nutka zdolności do negocjacji w połączeniu ze zdolnością kredytową – oto warunki potrzebne do zdobycia pieniędzy na własne „cztery ściany”, a wraz z nimi – prywatności, samodzielności i całej listy innych zalet, jaką doceni każdy właściciel swojej własnej, choćby i najmniejszej, nieruchomości.
Polecane zestawienia finansowe (Finansiero.pl):
– Karty kredytowe porównanie listopad 2024
– Kredyty gotówkowe porównanie listopad 2024
– Kredyty hipoteczne porównanie listopad 2024
– Lokaty online porównanie listopad 2024