Kredyt na mieszkanie lub dom

Kredyt mieszkaniowy krok po kroku

Wizyta w banku jest obecnie czymś zupełnie naturalnym, zwyczajnym. Jeśli odwiedzamy go, by wpłacić lub wypłacić pieniądze, nie musimy posiadać jakiejś specjalistycznej wiedzy na temat finansów. Sytuacja jednak zmienia się radykalnie wtedy, kiedy planujemy zaciągnięcie kredytu. Wówczas musimy zapoznać się z wieloma kruczkami prawnymi i ogólną ofertą banku. W ostatnich czasach szczególnie popularny stał się tak zwany kredyt mieszkaniowy. Bierzemy go, gdy chcemy kupić lub wyremontować mieszkanie, nabyć dom lub działkę budowlaną. Oto, w jaki sposób krok po kroku przedstawia się proces zaciągania pożyczki mieszkaniowej w banku.

Przede wszystkim należy udać się na spotkanie z ekspertem finansowym, którego znajdziemy w każdej filii. Odbywa się z nim tak zwana rozmowa wstępna, wówczas przedstawiamy nasze potrzeby i oczekiwania. Wtedy też wypełnia się formularze, dzięki którym określa się zdolność kredytową. Na jej podstawie bank wylicza nam konkretną kwotę, jakiej możemy się spodziewać. Od dorady finansowego można też uzyskać wiele cennych informacji, dotyczących rodzajów kredytów, ich wysokości, warunków spłaty. Dowiemy się również, jakie dokumenty należy przygotować, jeśli już zdecydujemy się na pożyczkę. Kolejnym krokiem musi być złożenie wniosku o jej przydzielenie. W tym również pomaga doradca, który kieruje naszym postępowaniem. Po wypełnieniu wszelkich dokumentów należy już tylko oczekiwać na decyzję. Podejmują ją tak zwani analitycy, którzy rozważają wszelkie możliwości, biorą pod uwagę zdolność kredytową i naszą życiową sytuację. Dużą uwagę przywiązują również do nieruchomości, którą planujemy kupić. Kiedy już otrzymamy pozytywną decyzję od banku, przychodzi pora na podpisanie umowy kredytowej. To przede wszystkim ona reguluje całe postępowanie, wyznacza ratę, termin spłaty i ewentualne konsekwencje w razie odstąpienia od ogólnych postanowień.

Potem następuje najprzyjemniejsza część, czyli wypłata kredytu. W zależności od potrzeb i decyzji banku, dostajemy go w całości lub w transzach. Czasami suma trafia od razu do właściciela mieszkania lub dewelopera. Takie rozwiązanie wydaje się rozsądne, wszystkie strony powinny być z niego jak najbardziej zadowolone. Wygląda na to, że zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego wcale nie jest takie trudne. Pamiętajmy jednak, że to tylko teoria, w praktyce zaś wszystko wygląda nieco inaczej. Konieczne jest zgromadzenie wszystkich niezbędnych dokumentów, wiele starań i wizyt w banku. Nie warto się jednak poddawać, być może nasze marzenia spełnią się szybciej, niż nam się to wydaje.

Polecane zestawienia finansowe (Finansiero.pl):
Karty kredytowe porównanie listopad 2024
Kredyty gotówkowe porównanie listopad 2024
Kredyty hipoteczne porównanie listopad 2024
Lokaty online porównanie listopad 2024