Czy kobieta na macierzyńskim ma szanse na kredyt hipoteczny?
Kredyty hipoteczne zwykle zaciągane są przez osoby około 30 roku życia, już stabilne zawodowo. Często właśnie w tym wieku kobiety decydują się na zajście w ciążę. Aktywność zawodowa zostaje przerwana. Obecnie zwolnienie lekarskie związane z dolegliwościami kobiet w ciąży są płatne w 100%, aż do dnia porodu, jednak zasiłek macierzyński to już niższe kwoty. Decydując się na wychowywanie potomka kobiety decydują zwykle o rocznym zasiłku, który stanowi 80% dotychczasowego wynagrodzenia. Zwykle po tym czasie wracają do aktywności zawodowej, ale czy podczas macierzyńskiego maja szanse na kredyt hipoteczny?
Banki zwykle oceniając zdolność kredytową w chwili składania wniosku o kredyt hipoteczny niezbyt przychylnie patrzą na takie właśnie dochody. Niektóre banki jednak uznają, że jest traktowany jako „zwykły” pracownik, choć czasami dochody takie korygowane są o współczynnik korekcyjny. Najczęściej dla banków akceptujących takie źródła dochodu liczy się forma i okres zatrudnienia wnioskującej o kredyt matki, potencjalnego kredytobiorcy. Oczywiście ważny jest dochód innych osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym. Inaczej banki podchodzą do osób na macierzyńskim, które będą chciały skorzystać z urlopu wychowawczego (niestety dość niskiego). Najczęściej do każdego kredytobiorcy banki podchodzą indywidualnie, badając zdolność kredytową i potencjalne ryzyko związane z takim, a nie innym źródłem dochodu w chwili składania wniosku. Jakie banki udziela kredytu hipotecznego osobie na macierzyńskim?
Nie robi problemu bank BGŻ BNP Paribas, PEKAO SA, BPH, BZ WBK, Credit Agricole, Eurobank, czy popularne ING i PKO BP, z tym , że w większości przypadków okres ten wpływa znacznie na zdolność kredytową, zaniżając ją.
Ostrożność banków w stosunku do kredytobiorcy na macierzyńskim jest zrozumiała. Mniejsze dochody często większe wydatki związane z wychowywaniem dziecka obniżają dochody rodziny, która wnioskuje o kredyt hipoteczny. Niemniej jednak sytuacja gospodarcza i ogólnie przyjęte przez młodych rodziców trendy to powrót do pracy po rocznym okresie zasiłku. Deficyt doświadczonych pracowników minimalizuje ryzyko, że po powrocie z macierzyńskiego umowa o prace zostanie rozwiązana, więc dochody zapewne się zwiększą. Jednak banki pod uwagę biorą wszelkie ryzyka.
Polecane zestawienia finansowe (Finansiero.pl):
– Karty kredytowe porównanie listopad 2024
– Kredyty gotówkowe porównanie listopad 2024
– Kredyty hipoteczne porównanie listopad 2024
– Lokaty online porównanie listopad 2024