Bankowy doradca

Jakie są powody odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny?

Znalazłeś wymarzoną nieruchomość, złożyłeś wniosek o kredyt hipoteczny… i otrzymałeś odpowiedź odmowną. Dlaczego? Do tej pory mniejsze pożyczki dostawałeś bez żadnego problemu. Nic w tym dziwnego, udzielając kredytu na kilka, kilkanaście tysięcy złotych banki dość powierzchownie przyglądają się swoim klientom. Zupełnie inaczej, jeśli ubiegamy się o kredyt na kilkadziesiąt lat i to na niebagatelną kwotę. Co może być przyczyną odmowy? Oto kilka powodów, które pozwolą ci się lepiej przygotować do wzięcia kredytu hipotecznego:

Brak zdolności kredytowej

Jest to zdecydowanie najczęstsza przyczyna odmowy kredytu hipotecznego. Bank, w trakcie weryfikacji przedstawionych dokumentów może uznać, że nie będziesz w stanie obsługiwać kredytu. Powody mogą być dwa: zbyt wysokie wydatki lub zbyt niskie dochody. Analitycy dokonują oceny naszego miesięcznego utrzymania biorąc pod uwagę wszystkie koszty, także te wiążące się ze spłatą wcześniejszych zobowiązań. Nawet jeśli nie korzystasz z limitu na koncie czy karty kredytowej samo ich posiadanie cię obciąża. Potencjalnie możesz przecież z nich skorzystać, prawda? Banku nie interesuje także, że ratę za pralkę spłaca ci mama w ramach prezentu urodzinowego. Obciążenie widnieje na Twoim, a nie mamy koncie. Równie starannie zostaną zbadane twoje dochody. Osoby pracujące na etacie muszą złożyć zaświadczenie, na którym pracodawca potwierdzi ich dochody. Można także wykazać dochody dodatkowe, pod warunkiem, że nie są incydentalne i mają charakter stały. Dodatkowe zlecenia trzeba dobrze udokumentować.

Kłopotliwa nieruchomość

Nieprawidłowy wybór nieruchomości także może być przyczyna odmowy przyznania kredytu. Być może w księdze hipotecznej znajdują się zapisy utrudniające w perspektywie swobodne dysponowanie nieruchomością: hipoteka, dożywocie czy służebność. Zapisy te mogą także bankowi utrudnić ewentualne zbycie nieruchomości (sprawdź nieruchomości na sprzedaż Częstochowa). Bank może także zakwestionować cenę nieruchomości. Być może jest ona zawyżona w stosunku do cen obowiązujących na rynku. W takiej sytuacji bank może także zażądać podniesienia kwoty wkładu własnego. Rzeczoznawca może także stwierdzić, ze nieruchomość jest w bardzo złym stanie technicznym, w związku z czym jest trudno zbywalna i nie stanowi właściwego zabezpieczenia.

Podejrzana historia w BIK

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważna jest nasza historia w Biurze Informacji Kredytowej. Wcale nie chodzi tu o zaległości w spłacie niebotycznych długów – czasem już drobne opóźnienia w spłacie rat za drobny sprzęt elektroniczny są w stanie zniechęcić do ciebie bank. Co dosyć istotne, praktycznie każdy z banków może mieć odrębną interpretację złej historii kredytowej. Zwykle jest tak, że incydentalne spóźnienia 30 dni są dopuszczalne, a niedawne egzekucje komornicze czy postępowania układowe stanowią przeszkodę nie do pokonania i sprawiają, że po ich zakończeniu przez kilka lat kredyt hipoteczny jest niedostępny.

Wiek kredytobiorcy

Niektóre banki nie są przyjaźnie nastawione do osób młodych, poniżej 21 lub 25 lat. Wprawdzie żaden nie informuje o tym w sposób oficjalny, ale w praktyce bywa to powodem odmowy. Górne ograniczenie wiekowe obowiązuje już w każdym banku, zwykle kredytobiorca mając lat 70 czy 75 musi mieć już kredyt spłacony. Sprawia to, że w wypadku wnioskowania o bardzo długi okres kredytowania 30 czy 35 lat już osoby po czterdziestce mogą spotkać się z odmową.