Kredyt samochodowy w Credit Agricole
Decydując się na zakup wymarzonego samochodu w banku Credit agricole warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi udzielania kredytu samochodowego, zawartymi na stronach internetowych, w ulotkach informacyjnych oraz zasięgnąć informacji u doradcy bankowego w oddziale banku Credit agricole na temat szczegółów zakupu własnego samochodu lub innego pojazdu. Gdy jesteśmy stroną, która chce kupić auto, zawsze czujemy niesamowite podekscytowanie, że dążymy do czegoś co pozwoli nam zrealizować nasze oczekiwania, nasze marzenia.
Dlatego na początek należy postawić sobie pytanie czy nas stać na kredyt samochodowy oraz czy spełnimy warunki do przyznania produktu kredytowego jakim jest kredyt na zakup pojazdu.
Istotnym a zarazem kluczowym będzie nasza zdolność kredytowa.
Zdolność kredytowa – w praktyce
Zdolność na pewno będziemy mieli jeśli posiadamy stałe źródło dochodów, może to być dochód z tytułu umowy o pracę na czas nieokreślony gdyż jest to najczęściej przedstawiany dokument warunkujący wysoką zdolność kredytową. Oczywiście renciści, prowadzący gospodarstwo rolne też mogą ubiegać się o kredyt samochodowy. Dla firm czyli prowadzących działalność gospodarczą wymagane będą prócz podstawowych dokumentów, zaświadczenia z ZUS lub KRUS o niezaleganiu oraz z Urzędu skarbowego o niezaleganiu z podatkiem z okres 3 ostatnich miesięcy – bank będzie zwracać uwagę na terminowość wpłat, następnie pozostanie decyzja w przypadku karty podatkowej lub w przypadku ryczałtu ostatnie zeznanie roczne, a w przypadku podatkowej książki przychodów i rozchodów – zestawienie (kserokopia*) przychodów, kosztów i dochodu narastająco od początku roku albo ostatnie zeznanie roczne (przez pierwsze 4 miesiące roku) potwierdzone przez US.
Wróćmy jednak do przypadku zatrudnienia na umowę o pracę i z tego tytułu spełnienie warunków starania się o kredyt. Jeśli mamy umowę o pracę na czas nieokreślony, stałe miejsce zameldowania minimum 1 miesiąc oraz nie mamy długów w postaci wpisu w BIK lub BIG lub KRD oraz terminowo spłacamy dotychczasowe zobowiązania jak rachunki za telefon to możemy śmiało przystępować do skorzystania z oferty na zakup auta. Nawet przy niskich zarobkach otrzymamy kredyt na samochód, gdyż bank będzie jego współwłaścicielem. Pomimo obiecanej szybkiej decyzji kredytowej po złożeniu wymaganych dokumentów już w momencie starania się o kredyt musimy wiedzieć jaki dokładnie pojazd nas interesuje. Bank będzie interesował rocznik, marka pojazdu, typ paliwa oraz cena. Na podstawie uzyskanych danych bank złoży wniosek kredytowy i decyzja pozytywna dotyczyć będzie konkretnie parametrów jakie podaliśmy tj, w praktyce jeśli okaże się, że chcemy kupić benzynę zamiast diesla i to innej marki niż deklarowaliśmy trzeba będzie składać kolejny wniosek kredytowy. Oczywiście możemy składać dowolną ilość wniosków kredytowych w Credit agricole. Przyznanie nam kredytu na zakup pojazdu w postaci decyzji pozytywnej będzie skutkowało przyznaniem promesy, o którą warto poprosić gdyż jest ona ważnym dokumentem istotnym chociażby w momencie udania się do komisu samochodowego lub aktualnego właściciela pojazdu, który na tej podstawie wystawi nam albo fakturę proformę lub podpiszę z nami umowę kupna-sprzedaży. Zazwyczaj klienci indywidualni kupują samochody od firm czyli z komisów samochodowych i wbrew krążących opinii wokół, komisy samochodowe są bezpiecznymi miejscami na zakup pojazdu, niemniej jednak warto upewnić się co do stanu pojazdu jeszcze przed zakupem.
Przyznanie kredytu samochodowego – procedury
Chociaż już wniosek o kredyt został złożony i zatwierdzony przez bank to bez dokumentu świadczącego o zakupie pojazdu, bank nie może z nami podpisać umowy. Droga do wymarzonych czterech kółek w Credit agricole jest nieco złożona. Teraz musimy udać się do sprzedawcy np. komisu samochodowego i otrzymać od niego fakturę proformę na kwotę nie wyższą niż ta przyznana nam w promesie kredytowej przez bank. Komis może zażądać wpłaty zaliczki abyśmy nie rozmyślili się, jest to symboliczna kwota zazwyczaj wynosi około 500zł.
Ważne aby wziąć od komisu samochodowego aktualne ksero wpisu do działalności gospodarczej sprzedawcy oraz numer rachunku bankowego potwierdzony podpisem właściciela, sprzedawcy, dodatkowo poprzednie umowy lub rachunki potwierdzające zakup pojazdu – komis nie ma wyjścia musi wam dać ksero tych dokumentów. Inaczej bank może zakwestionować prawidłowość dokumentacji. Teraz z dokumentami, udajemy się do banku przedkładając odpowiednie elementy faktura,wpis do działalności, numer konta bankowego sprzedawcy. Następnie bank przygotowuje umowę o kredyt samochodowy uwzględniając przyznaną wcześniej Tobie promesę i dopiero co istotne w momencie przygotowywania umowy przez system warto zapoznać się z ostateczną treścią umowy i oprocentowaniem, gdyż może okazać się, że jeszcze w momencie przyznawania promesy kredytowej był inne warunki kredytowe. Kluczowym elementem będzie ubezpieczenie pojazdu bank zapewne będzie wymagał od Ciębie ubezpieczenia zakupionego pojazdu odbywa się to albo na zasadzie ubezpieczenia przez bank i powiększenie kwoty kredytu lub ubezpieczenie w Twoim zakresie, masz na to do 5 dni od podpisania umowy. Bez umowy ubezpieczeniowej obowiązkowej bank nie przeleje środków sprzedawcy a tym samym, Ty nie będzie mógł zarejestrować pojazdu w urzędzie.
Po podpisaniu umowy z bankiem, bank ma do 14 dni na przelanie środków na konto. W tym czasie musimy czekać i nadal na piechotę załatwiać formalności. Teraz po przedstawieniu umowy dla komisu otrzymamy kluczyki oraz dowód rejestracyjny wraz z kartą pojazdu. W trakcie oczekiwania na upragniony telefon od sprzedawcy, zapraszamy po odebranie samochodu, udajemy się do urzędu komunikacji do wydziału rejestracji pojazdów i przedkładamy dokumenty, a jest ich już trochę będzie to formularz o rejestrację, opłata skarbowa, opłata za rejestrację, umowa kupna czyli faktura, dowód rejestracyjny, karta pojazdu, ubezpieczenie. Tego samego dnia wrócimy z naszymi nowymi tablicami rejestracyjnymi do domu oraz otrzymamy dowód rejestracyjny z wpisem o nas jako właścicielu oraz bankiem będącym współwłaścicielem czyli 51%.
W praktyce po około 11 dniach będziesz już wsiadać do swojego nowego samochodu i cieszyć się radością dopełnienia wszystkich formalności. Pamiętaj sam kredyt samochodowy to nie jedyny koszt. Bank pomoże Ci sfinansować Twoje wydatki na ubezpieczenie, rejestrację pojazdu czy też zatankowanie lub cokolwiek zechcesz zrobić z otrzymanych środków może to być nawet do 30% wartości przyznanej kwoty, jednak to wszystko kosztuje więc warto poświęcić większą część przyznanej kwoty na zakup pojazdu bo taką decyzję będziemy musieli podjąć już przed podpisaniem umowy jaka kwota pójdzie na zakup pojazdu a jaka na inne cele. W rzeczywistości bank wolał będzie przeznaczyć 100% kwoty dla sprzedawcy pojazdu. A koszta jakie możesz ponieść to np. prócz rejestracji pojazdu, to obowiązkowe ubezpieczenie OC i AC, które może być wymagane opłaceniem przynajmniej za okres 6 lub 12 miesięcy a to już jest spora kwota. do tego dojdzie wiele drobnych innych opłat, dlatego dobrze mieć rezerwową kwotę około 2000 zł na wszelki wypadek,
Oczywiście jak łatwo zauważyć kredyt samochodowy zawdzięczamy sobie sami, droga przebyta i mnogość dokumentacji była ogromna ale dzięki staraniom, życzliwości pracowników banku i urzędu udaje się wszystko załatwić. Warto wiedzieć, że inne banki załatwiają formalności za klienta i nie wymagają od niego takiego poświęcenia. Jednak jaki kredyt samochodowy czy też na inny pojazd wybierzemy zależeć będzie in nas samych. Powodzenia!
Polecane zestawienia finansowe (Finansiero.pl):
– Karty kredytowe porównanie listopad 2024
– Kredyty gotówkowe porównanie listopad 2024
– Kredyty hipoteczne porównanie listopad 2024
– Lokaty online porównanie listopad 2024