Długoterminowe programy oszczędnościowe

Obligacje dostępne w Polsce

Rynek kapitałowy w naszym kraju rozwinął się już do światowego poziomu. Możemy nie tylko z powodzeniem handlować akcjami setek spółek ale dostępne są kontrakty terminowe czy inne produkty finansowe. Pośród nich jednym z bezpieczniejszych rozwiązań są dostępne od wielu lat obligacje Skarbu Państwa, jednak są one tylko jednym z rodzajów obligacji dostępnych na krajowym rynku. Kilka lat temu przy Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie utworzony został rynek Catalyst na który możemy kupować i sprzedawać obligacje komunalne oraz obligacje korporacyjne. Póki co nie każdy inwestor giełdowy wie, czym charakteryzuje się każda z tych obligacji. Warto więc przeanalizować je zarówno pod kątem bezpieczeństwa jak i możliwości osiągnięcia zysków wyższe niż na typowej lokacie bankowej.

Obligacje Skarbu Państwa

Najpopularniejsze w naszym kraju są obligacje Skarbu Państwa. Dostępne są one już od wielu lat i dlatego nie tylko instytucje finansowe ale również zwykły Kowalski znają ten produkt bardzo dobrze. Obligacje Skarbu Państwa zabezpieczone są na całym majątku Państwa przez co są najbezpieczniejszym sposobem lokowania pieniędzy w naszym kraju. Ponieważ ryzyko jest bardzo niewielkie to również nie możemy liczyć na olbrzymie zyski. Obligacje Skarbu Państwa są oprocentowane na poziomie zbliżonym do lokat w największych bankach – jest to więc około pięciu procent w skali roku. Nie jest to wysoka kwota jednak pozwala ochronić pieniądze przed inflacją. Obligacje Skarbu Państwa są najlepszym rozwiązaniem dla osób ceniących bezpieczeństwo i zainteresowanych osiąganiem zysków nie niższych niż wspomniana wcześniej inflacja.

Obligacje komunalne

Nieco wyższy poziom ryzyka oferują nam obligacje komunalne. Najczęściej emitowane są one przez miasta lub gminy w momencie, kiedy przeprowadzają one bardzo kosztowne projekty inwestycyjne. Ponieważ część tych inwestycji jest w stanie przynosić na przykład budżetowi miasta dodatkowe dochody to obligacje komunalne są również wysoce bezpiecznym produktem inwestycyjnym. Jako element państwa poszczególne miasta czy gminy są w stanie wykorzystać swoją pozycję do pożyczenia pieniędzy taniej niż w banku ale drożej niż w przypadku obligacji Skarbu Państwa. Oprocentowanie obligacji komunalnych – w zależności od emitenta – wynosi od około 6 do około 9 procent w skali roku. Jest to jednak dość pewna inwestycja i warta rozważenia.

Obligacje korporacyjne

Najbardziej ryzykownym rodzajem obligacji dostępnych na naszym rynku są obligacje korporacyjne. Ponieważ są one emitowane przez prywatne firmy to zawsze może przydarzyć się bankructwo i będziemy zmuszeni do poniesienia strat. Jednak miejmy na uwadze to, że dostępne są bardzo różne obligacje korporacyjne. Duże spółki emitujące obligacje przeważnie nie oferują wysokiego oprocentowania jednak prawdopodobieństwo straty jest minimalne. Inaczej jest w przypadku bardzo małych spółek które czasem są w stanie zaoferować inwestorom nawet kilkanaście lub w niektórych przypadkach ponad dwadzieścia procent w skali roku. Ten poziom oprocentowania to prawdziwa okazja jednak może wiązać się z bardzo wysokim ryzykiem. Obligacje korporacyjne powinny więc stanowić dopełnienie naszego portfela lub powinien się on składać z odpowiednio dobranych obligacji spółek o różnym poziomie ryzyka.

Podsumowanie

Obligacje dostępne na naszym rynku są w stanie zagwarantować nam bezpieczeństwo oraz wysoką stopę zwrotu – w zależności od tego jaki rodzaj obligacji wybierzemy. Każdy z nich ma swoje wady i zalety dlatego dla każdego inwestora odpowiednie będą inne obligacje. Najlepszym zaś rozwiązaniem jest stworzenie portfela w skład którego wchodzą rozmaite obligacje – począwszy od obligacji Skarbu Państwa przez obligacje komunalne a na obligacjach korporacyjnych skończywszy. Taki mix pozwoli na obniżenie ryzyka przy jednoczesnym zwiększeniu prawdopodobieństwa osiągnięcia wysokich zysków. Jednak w przypadku obligacji korporacyjnych tylko rozwaga i odpowiednia analiza spółek je emitujących jest nam w stanie zagwarantować, że nie utracimy własnych pieniędzy.

Polecane zestawienia finansowe (Finansiero.pl):
Karty kredytowe porównanie listopad 2024
Kredyty gotówkowe porównanie listopad 2024
Kredyty hipoteczne porównanie listopad 2024
Lokaty online porównanie listopad 2024