Długoterminowe programy oszczędnościowe

Od czego zacząć oszczędzanie i dlaczego warto?

W dalszym ciągu wiele osób żyje od wpłaty do wypłaty, w ogóle nie oszczędzając pieniędzy. Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że posiadanie nadwyżki w domowym budżecie, to duży komfort – większe poczucie bezpieczeństwa oraz wolności.

Posiadanie oszczędności to bardzo ważna kwestia, warto odkładać nadwyżki domowego budżetu, w dłuższej perspektywie czasu można zgromadzić całkiem pokaźną sumę. Nie każdy ma oszczędzanie we krwi, ale nie należy się tym przejmować, bo jest to nawyk, którego można się nauczyć. Pierwszym krokiem jest oczywiście dokładane przeanalizowanie swoich wydatków i dochodów. Niestety Polacy przyzwyczaili się do życia ponad stan za pożyczone pieniądze, czas z tym skończyć i żyć wyłącznie za pieniądze, które zarobiliśmy. Analizując wydatki, należy zastanowić się, czy jest coś z czego moglibyśmy zrezygnować, na przykład dodatkowego pakietu TV, karnetu na basen, z którego i tak nie korzystamy. Porównajmy dostawców energii elektrycznej, internetu, oferty bankowe, być może znajdziemy korzystniejsze, tańsze rozwiązania – warto z nich skorzystać, nie ma sensu korzystać z usług danej firmy wyłącznie z przyzwyczajenia.

Oszczędzanie nie oznacza rezygnacji ze wszystkich przyjemności

Chociaż niektórym oszczędzanie pieniędzy kojarzy się z odmawianiem sobie wszystkich przyjemności, wcale nie trzeba rezygnować ze wszystkiego. Wręcz przeciwnie, warto nagradzać się za małe sukcesy. Odkładanie pieniędzy nie powinno kojarzyć nam się źle, jeżeli raz na jakiś czas wybierzemy się na zakupy, wyjdziemy do kina czy do restauracji ze znajomymi, to będziemy bardziej zmotywowani do działania. Pamiętajmy, aby oszczędzania nigdy nie traktować jako przymusu – trzeba ustalić sobie cel i uparcie do niego dążyć.

Co jest najważniejsze podczas oszczędzania

Odkładanie pieniędzy jest procesem długotrwałym. Niezależnie od tego, jaki cel sobie ustalimy, jakie kwoty będziemy odkładać, najważniejszą kwestią jest systematyczność. Tylko regularnie odkładanie pieniędzy przyniesie nam rezultaty. Niektórzy twierdzą, że zarabiają niedostatecznie dużo, aby móc oszczędzać, tymczasem nawet niewielkie sumy odkładane systematycznie stworzą solidne zaplecze finansowe, które będzie przydatne w razie nieprzewidzianych wydatków. Przy odrobinie cierpliwości oraz samozaparcia możemy gromadzić oszczędności, niezależnie od tego, czy zarabiamy najniższą krajową, czy ponadprzeciętnie.

Polecane zestawienia finansowe (Finansiero.pl):
Karty kredytowe porównanie listopad 2021
Kredyty gotówkowe porównanie listopad 2021
Kredyty hipoteczne porównanie listopad 2021
Lokaty online porównanie listopad 2021