Kredyty mieszkaniowe

Termin na odwołanie od decyzji ubezpieczyciela

Z roku na rok coraz większa liczba osób decyduje się na ubezpieczenie. Niezależnie, czy korzystamy z ubezpieczenia na życie, czy tez innego wybranego podczas podpisywania polisy warto pamiętać, że zwykle towarzystwa ubezpieczeniowe określają tzw. okres karencji, czyli czas, w jakim dana odpowiedzialność nie ciąży na ubezpieczycielu. Okres ten bywa różny, zwykle są to 3 miesiące, lub 6 miesięcy. Niektóre ubezpieczenia działają od momentu podpisania polisy – warto zapoznać się z takimi zapisami, by uniknąć nieporozumień w momencie starania się o wypłatę odszkodowania. Oczywiście należy tez zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, a szczególnie wyłączeniami – za wystąpienie wymienionych tam sytuacji nie otrzymamy świadczenia. Jeśli jednak znamy wszelkie zapisy umowne, nastąpi zdarzenie, które według nas wymaga wypłaty świadczenia a mimo tego towarzystwo odmawia wypłaty, bądź nie wypłaca tyle, ile według nas powinno, warto odwołać się od decyzji.

W jakim terminie można się odwołać, co powinno zawierać odwołanie?

Podstawowy zakres umowy ubezpieczenia regulują zapisy kodeksu cywilnego. Stąd też każdy z nas ma możliwość negocjowania warunków każdej takiej umowy. W jakim terminie towarzystwo ubezpieczeniowe podejmuje decyzje o wypłacie, bądź odmowie wypłaty odszkodowania? W wyniku zgłoszenia szkody firma ubezpieczeniowa ma obowiązek spełnienia świadczenia w terminie 30 dni – określa to art. 817 kodeksu cywilnego, przy czym sama informacja o szkodzie zwykle powinna dotrzeć do ubezpieczyciela w terminie od 3 do 7 dni). Termin ten jest jak widać krótki. Najczęściej, jeśli nie ma wątpliwości, wypłata odszkodowania następuje bezzwłocznie.

W przypadku, gdy wypłacona kwota nam nie odpowiada mamy czas na złożenie odwołania. Najczęściej, po takim odwołaniu, sprawa zostaje rozpatrzona po raz kolejny, zbadany jest na nowo zebrany materiał dowodowy. Często towarzystwo zmienia uprzednią decyzję. Efekt zależy od tego, jakich argumentów w odwołaniu użyjemy, jakie dowody przedstawimy. Warto przytaczać podobne, rozpatrzone bardziej korzystnie dla ubezpieczonego przykłady, choćby wyszukane w sieci.

Obowiązujący termin

Żadne przepisy prawa nie wskazują, w jakim terminie należy złożyć odwołanie. Decyzja ubezpieczyciela jest tylko z nazwy decyzją. Nie podlega przepisom prawa administracyjnego, stąd terminy tam wiążące nie obowiązują w tym przypadku. Stosuje się w tych przypadkach okres, do kiedy roszczenie się nie przedawni, tj. przed upływem 3 lat.

Co zawiera takie odwołanie?

Jak każde pismo „urzędowe” powinny być na odwołaniu oznaczone strony – ubezpieczony i towarzystwo, do którego kierujemy odwołanie. Warto oznaczyć datę sporządzenia, czas, miejsce i okoliczności zdarzenia. Należy dla ułatwienia wpisać numer polisy, numer szkody, określić żądanie, uzasadnić swoje racje i numer rachunku, na jaki ma być wypłacone świadczenie. Oczywiście nie można zapomnieć o własnoręczny podpisie.

Należy zauważyć, że to po stronie wnoszącego odwołanie spoczywa obowiązek udowodnienia swoich racji. Im więcej szczegółów dotyczących szkody, świadków, czy nawet podobnych sytuacji, w których kwota świadczenia była wyższa itp. Większość towarzystw ubezpieczeniowych, w ramach tzw. Dobrego Kodeksu Praktyk Ubezpieczeniowych takie odwołania rozpatruje bez zbędnej zwłoki, rzetelnie i w dobrej wierze.

Jeśli okaże się, że nasze odwołanie nie przyniesie rozstrzygnięcia, można wystąpić z wnioskiem o rozpoznanie sprawy do Rzecznika Ubezpieczonych. Dzięki jego interwencji być może uda się wypracować ugodę. W przeciwnym razie ostatni etap to skierowanie wniosku do sądu powszechnego. Jednak sprawy prowadzone w tym zakresie z powództwa cywilnego trwają długo i kosztują sporo. Zatem warto przeliczyć opłacalność takiego postępowania. Ma to sens, jeśli sprawa dotyczy wysokich kwot.

Polecane zestawienia finansowe (Finansiero.pl):
Karty kredytowe porównanie listopad 2024
Kredyty gotówkowe porównanie listopad 2024
Kredyty hipoteczne porównanie listopad 2024
Lokaty online porównanie listopad 2024