Najlepsi doradcy finansowi

Ustawa o kredytach hipotecznych: nowe przepisy dla pośredników

Od 22. lipca bieżącego roku weszła w życie ustawa dotycząca kredytów hipotecznych, zmiany są znaczące nie tylko dla kredytobiorców oraz banków, ale także dla pośredników finansowych, którzy również będą musieli dostosować się do nowych przepisów. Głównym celem ustawy jest zwiększenie bezpieczeństwa konsumentów, którzy są zainteresowani zaciągnięciem kredytu hipotecznego lub budowlanego.

Od tej pory warunki udzielania kredytów mają być bardziej przejrzyste, bank będzie musiał udzielić klientom bardzo szczegółowych informacji odnośnie kosztów całkowitych, poza tym nie będzie mógł zmusić kredytobiorcy do zakupu dodatkowych produktów finansowych typu konto osobiste, karta kredytowa, ubezpieczenie itp. Co więcej, jako kredytobiorcy będziemy mieć wgląd do zarobków pośrednika finansowego, z którym nawiążemy współpracę. To bardzo dobra zmiana, która sprawi, że nieuczciwi pośrednicy nie będą mogli nas oszukać podsuwając daną ofertę kredytową, tylko dlatego, że mogą na niej najwięcej zarobić. Po zmianie przepisów kredytobiorca będzie lepiej doinformowany, dzięki temu wybór oferty kredytowej będzie bardziej świadomy.
Ustawa najbardziej uderza w pośredników kredytowych, którzy od tej pory będą musieli sprostać nowym formalnościom oraz zyskują sporo dodatkowych obowiązków względem swoich klientów.

Pośrednik a doradca – jaka jest różnica?

Mimo, że dla większości z nas pośrednik oraz doradca finansowy to te same funkcje, od 22. lipca nie każdy pośrednik będzie mógł określić się mianem doradcy. Ten termin będzie zarezerwowany wyłącznie dla wybranych grup specjalistów. Osoba, która pośredniczy w zawieraniu umowy kredytowej pomiędzy bankiem, a konsumentem będzie występować w roli pośrednika powiązanego, pośrednika kredytu hipotecznego albo agenta pośrednika kredytowego. W tym wypadku pośrednik powiązany to osoba, która może współpracować nie więcej, niż z połową kredytodawców funkcjonujących na polskim rynku. Z kolei pośrednik kredytu hipotecznego to osoba, która może współpracować z wieloma placówkami finansowymi, jednak pod warunkiem, że posiada wpis na listę pośredników prowadzoną przez Komisję Nadzoru Finansowego. Ponadto pośrednik kredytu hipotecznego powinien posiadać stosowne wykształcenie, zaliczyć odpowiedni egzamin, nie może być karany, będzie również zobowiązany do opłacania składek na rzecz KNF. Jeżeli pośrednik nie chce lub nie może spełnić stawianych przez ustawę wymogów, może działać jako agent pośrednika kredytowego. Taka osoba prowadzi własną działalność gospodarczą, jednak pod szyldem większej firmy, czyli jest jej partnerem.

Nowa ustawa ma przede wszystkim poprawić jakość usług oferowanych przez ekspertów finansowych, osoby, które mają w planach ubieganie się o kredyt hipoteczny będą od teraz w lepszej sytuacji. Taki nadzór finansowy z pewnością zwiększy zaufanie do całego sektora pośrednictwa finansowego.

Polecane zestawienia finansowe (Finansiero.pl):
Karty kredytowe porównanie kwiecień 2024
Kredyty gotówkowe porównanie kwiecień 2024
Kredyty hipoteczne porównanie kwiecień 2024
Lokaty online porównanie kwiecień 2024