Kredyty hipoteczne dla młodych

Etapy procedury kredytowej – kredyt hipoteczny

Proces udzielania kredytu hipotecznego możemy podzielić na 9 szczegółowych etapów proceduralnych:

Pierwszy etap dotyczy potencjalnego kredytobiorcy, a dokładniej złożenia przez niego wniosku kredytowego z pomocą pracownika banku zawierającego podstawowe dane o kredycie, tj. cel, okres kredytowania, wysokość kredytu oraz dane osobowe i finansowe kredytobiorcy.

Drugi etap również dotyczy działań ze strony potencjalnego kredytobiorcy i polega on na uzupełnieniu wniosku wszelkimi wymaganymi załącznikami przedstawiającymi sytuację majątkowo-finansową oraz stan prawny nieruchomości będącej zabezpieczeniem wnioskowanego kredytu.

Kolejnym, trzecim już etapem procedury kredytowej jest weryfikacja dokumentacji kredytowej, dokonywana jest ona przez inspektora kredytowego i ma na celu sprawdzenie kompletności dokumentacji pod kontem zgodności z obowiązującymi w danym banku procedurami.

Czwartym etapem jest inspekcja kredytowa, również przeprowadzana przez inspektora kredytowego, jeśli dany wniosek tego wymaga, dokonywana jest ona u potencjalnego kredytobiorcy pod kątem sprawdzania wiarygodności danych o zabezpieczeniu.

W kolejnym, piątym z kolei etapie, wniosek trafia do analityka bankowego. Analiza sytuacji potencjalnego kredytobiorcy polega na dokładnym sprawdzeniu jego sytuacji finansowej oraz ocenie jego zdolności kredytowej, wykonywana jest ona za pomocą różnego typu narzędzi jakimi dysponują analitycy bankowi. Podczas szóstego etapu, często wykonywanego jedynie w przypadku większych kredytów, wniosek kierowany jest do komitetu kredytowego gdzie potwierdzana jest prawidłowość dokumentacji oraz decyzji podjętej na etapie piątym.

Etap siódmy to po prostu przygotowanie umowy kredytowej przez bank. W następnym, przedostatnim już etapie procedury kredytowej następuje podpisanie umowy kredytowej przez kredytobiorcę oraz wyznaczonego przez bank pracownika, moment ten jest jednoznaczny z udzieleniem kredytu.

Ostatnim etapem jest wypłata środków, w zależności od celu całości lub części kredytu na rachunek kredytobiorcy, wierzyciela, sprzedawcy lub innej instytucji finansowej.

Polecane zestawienia finansowe (Finansiero.pl):
Karty kredytowe porównanie maj 2024
Kredyty gotówkowe porównanie maj 2024
Kredyty hipoteczne porównanie maj 2024
Lokaty online porównanie maj 2024