Najlepsze kredyty bankowe

Jak działają banki?

Z usług banków korzysta prawie każdy z nas, jednak nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, w jaki sposób działają banki. Dla większości sprawa wydaje się banalnie prosta. Ban przyjmuje środki na lokatę, oferując inwestorowi korzystne oprocentowanie i udziela kredytów, czyli udziela pożyczek na określony w umowie procent. Ponieważ kredyty są wyżej oprocentowane niż lokaty, bank może z takiej działalności czerpać zyski dla siebie.

Jak jednak bankowcy radzą sobie z ogromną liczbą operacji finansowych wykonywanych każdego dnia? Wiadomo przecież, że decyzje klientów są czasami podejmowane dość spontanicznie. Często chcemy z banku podjąć większą ilość gotówki, nie zawsze suma udzielonych kredytów jest równa liczbie założonych lokat. Jak banki radzą sobie z takimi sytuacjami?

Największe banki korzystają z własnych skarbców, w których przechowywane są posiadane przez bank zapasy gotówki. Mniejsze banki muszą korzystać z pomocy większych banków lub z firm zewnętrznych. Każdy bank powinien posiadać szczegółową wiedzę na temat tego, w jakim rytmie przepływają przez daną placówkę przypływy oraz odpływy większych sum. Nad wpływającymi i wypływającymi kwotami należy czuwać w każdym banku. Ten proces nosi fachowo nazwę zarządzania płynnością. Głównym celem takiego zarządzania płynnością jest to, aby bank w każdej chwili mógł dokonać zażądanej przez klienta wypłaty. To dla banku bardzo ważne, ponieważ w sytuacji gdy na zlecenie klienta nie będzie mógł dokonać wypłaty, straci wiarygodność, a tym samym klientów. Bank nie może jednak odkładać na potencjalne wypłaty zbyt wielkich kwot, ponieważ te pieniądze, które nie pracują, przynoszą bankowi stratę.

Najważniejszym punktem każdego banku komercyjnego jest departament skarbu. Departament ten monitoruje na bieżąco stan pasywów oraz aktywów. Bank, który posiada nadwyżki finansowe, może zainwestować w bony skarbowe lub użyczyć je innym bankom. Z kolei w sytuacji, gdy bank sam potrzebuje pieniędzy, może je pożyczyć na rynku międzybankowym. Najczęściej takie pożyczki są zaciągane na bardzo krótki okres, zazwyczaj na jeden dzień.

Każdy bank powinien mieć odpowiednio zaplanowaną strategię rynkową. Banki zazwyczaj stosują zarządzanie poprzez cele. Aby zachęcić pracowników banku do jak najlepszej realizacji tych celów, zazwyczaj stosowany jest tak zwany system motywacyjny, w którym pracownik dobrze realizujący plany banku otrzymuje dodatkową premię. W każdym banku musi działać pion, który na bieżąco zajmuje się analizą ryzyka i jego oceną. Podstawowym zadaniem jest tu ustalenie, czy klient biorący kredyt będzie w stanie go spłacać, jednak pion ten ma i inne obowiązki. Są one związane z płynnością banku, sytuacją rynkową oraz regulacyjną.

Polecane zestawienia finansowe (Finansiero.pl):
Karty kredytowe porównanie maj 2024
Kredyty gotówkowe porównanie maj 2024
Kredyty hipoteczne porównanie maj 2024
Lokaty online porównanie maj 2024