Wpływ posiadania karty kredytowej i limitu w koncie osobistym na zdolność kredytową

Wpływ posiadania karty kredytowej i limitu w koncie osobistym na zdolność kredytową

Wszyscy wiedzą, że zaciągnięta pożyczka obniża odpowiednio zdolność kredytową. Jednak nadal można znaleźć wiele nieprawdziwych informacji (lub usłyszeć od znajomych), które nawet mogłyby wydawać się logiczne, ale nie są prawdą. Tak więc jaki jest wpływ karty kredytowej na zdolność kredytową? Jak na nią wpływa przyznanie limitu w koncie? Sprawdźmy!

Karta kredytowa a zdolność kredytowa

Wiele osób nadal pyta o wpływ usług finansowych jak karta kredytowa czy limit w koncie na zdolność kredytową. Sporo osób prawidłową odpowiedź poznaje dopiero podczas wnioskowania o kredyt hipoteczny. Zdolność kredytowa jest wtedy niska i okazuje się, że to limit w koncie lub karta kredytowa go zaniża. Jaka więc jest zależność pomiędzy dwoma instrumentami finansowymi jakimi są karta kredytowa a kredyt hipoteczny? Oczywiście duża.

Należy wiedzieć, że nawet całkowicie spłacona karta kredytowa czy nieużywany od miesięcy limit w koncie osobistym to cały czas otwarte salda kredytowe, które obciążają zdolność kredytową o kwotę limitu karty i konta. Niestety przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny nawet nieco niższa zdolność kredytowa oznacza często mniej atrakcykne warunki lub konieczność wydłużenia okresu kredytowania, a jak wiadomo, im dłuższy kredyt, tym większe odsetki są do spłacenia.

Zamknij karty kredytowe i limity w koncie przed wnioskowaniem o kredyt hipoteczny!

Jeszcze zanim zaczniesz starać się o kredyt i porównywać oferty – zamknij wszelkie karty kredytowe i limity w koncie, które niepotrzebnie obciążają zdolność kredytową. Jeśli masz możliwość, najlepiej jeśli spłacisz wszelkie zobowiązania, pożyczki czy raty w sklepach. Z czystą kartą masz największe szanse na atrakcyjne warunki w krótki okres kredytowania, co ma spory wpływ na koszty całkowite kredytu. Nie słuchaj osób niezwiązanych z bankowością i ekonomią – często znajomych, którzy twierdzą, że przecież skoro nie korzystasz z karty kredytowej czy limitu w koncie i wszystko masz tam spłacone, to Twój kredyt jest spłacony i nie obciąża to zdolności kredytowej. Ktokolwiek tak twierdzi jest w błędzie.